HABER

Bu Yıl Nintendo Switch’in İkinci Sürümü Gelmeyecek

Nintendo, yeni konsolun çevrimiçi özelliklerini geliştirmekle ve daha fazla çevre birimi çıkarmakla ilgilenecek.

Önemli donanım şirketleri satışa sundukları oyun konsollarını zamanla birtakım özellikler ekleyerek yeniliyorlar. Bu durum tabi ki Nintendo Switch için de olacak ancak The Wall Street Journal’ın raporuna göre Nintendo, 2019’a kadar yeni sürüm çıkarmayı düşünmüyor.

Bunun yerine Nintendo, konsolun çevrimiçi özelliklerini geliştirmekle ve USB-C bağlantı noktası için daha fazla çevre birimi üretmekle ilgilenecek. Şirket, yakın zamanda ilk çevre birimini oyunculara sunmuştu. Nintendo Labo adını taşıyan bu ürünün karton olması bir hayli şaşırtmıştı ancak iyi karşılandı.

Nintendo’nun neden bu yolu seçtiğini anlayabiliriz. Çevre birimi üretmek ve çevrimiçi hizmetler daha fazla kâr marjına sebep olacak. Örneğin; basit gibi görünen ancak birçok alanda işe yarayan Nintendo Labo’yu 69.99 $’a satın alabilirsiniz. 

Ayrıca şirket, iki yıldır ev donanımları için önemli güncellemeler yayınlıyor. Nintendo’nun taşınabilir konsollarından Game Boy Advance, Nintendo DS ve 3DS’in ikinci yıllarında donanım değişikliğine uğraması farklı bir konu. Switch, bir ev konsolu ile mobil sistem arasında kalan hibrit bir konsol. Bu nedenle konsolun sürekli güncelleme alması gerekiyor.

Nintendo’nun Başkanı Tatsumi Kimishima, Switch’in diğer Nintendo konsollarından daha uzun kullanım ömrüne sahip olduğunu belirtti ve ”Donanım ömrü şimdiye kadar beş ya da altı yıla yaklaştı. Ömrünü uzatabilirsek bu ilginç olur. Bence bunu beklemelisiniz.” dedi.

Switch’in çevrimiçi özelliklerine gelirsek, şu anda çevrimiçi oynamak ücretsiz. Ancak eylül ayında ücretli abonelik sistemi çıktığında bu değişecek. Şirket, kişileri hizmete kaydolmaya teşvik etmek için ”çekici faydaları” olacağını öne sürmüştü ama bunların ne olacağı henüz açıklanmadı.

Nintendo satışları arttırmak istiyor. Oyun Yapımcısı Shigeru Miyamoto bu konuda şöyle bir açıklama yapmıştı;

”Her evde bir konsolun olmasını değil, bir evdeki herkesin konsol sahibi olmasını istiyoruz.”

Nintendo Switch, geçen sene 3 Mart’ta satışa çıkmıştı. En son açıklanan satış rakamına göre sadece dokuz ayda 14.86 milyon satarak sıcak bir başlangıç yaptı. 18 Kasım 2012’de çıkan Wii U konsolu ise ömrü boyunca 13.5 milyon adet sattı.

”Bu Hafta Çıkacak Oyunlar”ı öğrenmek için buraya tıklayınız.

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı