GALERİ

Xbox One X’in 4K Performans Testleri Detaylı Olarak Sunuldu

Microsoft’un çok yakında piyasaya süreceği Xbox One X için bugüne kadarki en güçlü oyun konsolu olarak adlandırıyor ancak doğal 4K çözünürlükte ne kadar iyi performans göstereceği konusu hala tartışma konusudur. Microsoft’un yeni oyun konsolu özelliklerini ortaya koymak için birlikte çalıştığı Digital Foundry, bazı performans testleri üzerine ayrıntılı bir rapor yayınladı.

Birçok kişinin tahmin ettiği gibi sunulan bu raporlar kesin olarak bir konuyu kanıtladı; oyunların doğal 4K çözünürlükte 60 kare hızında çalışması inanılmaz derecede zor. Sonuç olarak, grafik olarak yüksek donanım talep eden oyunların dinamik çözünürlüğünü görme ihtimalimiz çok yüksek yani PlayStation 4 Pro’da olduğu gibi oyunlarda ilerleme kaydettikçe kare hızını dengelemek için çözünürlükler arasında geçişler olabilir. Bu durumda her oyun doğal 4K çözünürlük yada 60 kare hızında oyun deneyimi imkanı sunmayacaktır.

Verilen bilgileri okurken aklınızda tutmanız gereken birkaç önemli parametre mevcuttur. Test edilen oyunlar, standart Xbox One oyun konsoluna port edilmiş olarak test edildiler yani Xbox One X için değil 1080p çözünürlük 60 kare hızına odaklanılmış olarak Xbox One için piyasaya çıkan oyunlar, 4K çözünürlüklere doğal olarak çıkartılıp test edilmiştir. Belirttiğimiz gibi test edilen oyunlar tamamen standart Xbox One’ın donanımlarına özel olarak optimizasyon edilmiştir ve Xbox One X’in donanımları için tekrar optimizasyon edilmedi. Yani sadece çözünürlük olarak doğal 4K çıkartıldı ve sonuç olarak Xbox One X’in kabiliyetlerini tam anlamıyla yansıtmadığını belirtelim.

Test sonuçlarında oyunların adı sunulmamıştır ancak sunulan bilgilere göre oyunların adını güvenle sizlere aktarabiliriz:

  • Title A: ReCore
  • Title B: Forza Motorsport 7
  • Title C: Gears of War 4
  • Title G: Halo Wars 2
  • Title H: Star Wars Battlefront

Diğerlerine gelince, sadece spekülasyon yapabiliriz, testlerin ardından hazırlanan karşılaştırma tabloları Xbox One X’in daha yüksek çözünürlüklerle ne kadar iyi ölçeklendiğini ortaya koyuyor olsa da tam anlamıyla bir isim verebilmemiz mümkün değil.

Aşağıda yer alan tüm çizelgeler tamamen Digital Foundry tarafından alınmıştır.

  • Genre: Oyun türü.
  • Target: hedeflenen çözünürlük ve kare hızı.
  • Engine: oyunun sahip olduğu grafik motoru.
  • API: Oyunun çalıştırıldığı DirectX seçeneği
  • Status: Oyunun Durumu

Ayrıca raporda, oluşturma süreleri (render), kare hızları (framerates) ve işlemci yükü (GPU load) gibi ayrıntılar verilmiştir. Kare sayısının (Frame-Rate), oluşturma süresinden (Render Time) türetildiğini dikkate alın ve ayrıca, hedef kare hızındaki GPU yüklemesi (GPU Load at 60FPS), oyun konsolunun ne kadar güç haryacağını göstermektedir.

Title B: Forza Motorsport 7

Bu tabloda gördüğümüz kadarıyla Xbox One X tarafında doğal 4K çözünürlükle gerçekleştirilen testte 91 gibi yüksek bir kare hızı görüyoruz. Tahmin ediyoruz ki oyun piyasaya çıktıktan sonra tam anlamıyla 60FPS sabitlenerek oldukça keskin doku ve efekt kalitesine sahip olacaktır.

Title C: Gears of War 4

Gears of War 4, diğer testlere göre biraz daha farklı bir test sonucuna sahip. Oyun doğal 4K çözünürlüğe kadar yükseltildiğinde performansı biraz yükselmekte ancak 40 kare hızının ne yazık ki üstüne çıkamamakta. Yine hatırlatmamızda fayda var, bu sonuçları doğru olarak kabul etmemiz çok zor çünkü oyun konsolu ve oyun piyasaya çıktıktan sonra birbirine optimize edilmiş şekilde çıkacak yani kare hızı konusunda büyük oranda değişiklik görme ihtimalimiz çok yüksek. Ayrıca oyun, daha yüksek dokulara ve daha iyi aydınlatmaya sahip olacağı için bu değerli tam anlamıyla kabul etmemeliyiz.

Sonuç olarak, piyasaya çıkacakları sırada çok daha fazla iyileştirmeler gerçekleştirilecek ancak bu durum yüksek kare hızına mı yoksa grafiklere mi odaklı olacak henüz belirlenmedi.

Title H: Star Wars Battlefront

Digital Foundry, Title H ismi ile adlandırdığı oyunun standart Xbox One üzerinde 1080p çalıştığını belirtmiş ancak burada bir yazım hatası mevcut. Çünkü, Star Wars: Battlefront, Xbox One üzerinde 720p olarak çalışmakta.

Star Wars: Battlefront tarafında ise çok zor bir test sonucu mevcut. Xbox One X oyunu doğal 4K çözünürlükte çalıştırdığında, hedeflenen 60 kare hızının ne yazık ki altına düşmekte.Bununla birlikte, yeni oyun konsolu Xbox One X’te, 720p çözünürlükten tam olarak 4K çözünürlüğe çıkarılması hedefleniyor, bu dokuz kat fazla piksel anlamına geliyor.

Aşağıdaki tabloda ise standart Xbox One ile yeni çıkacak olan ve bugüne kadarki en güçlü oyun konsolu olarak adlandırılan Xbox One X’in hedeflenen çözünürlükte nasıl bir performans gösterdiğini görebilirsiniz.

Gerçekleştirilen oyun testlerinde, Xbox One’ın 1080p oyunları yeni oyun konsolu Xbox One X üzerinde daha iyi performans gösterdiğini ve çözünürlüğün tam tamına 4K kadar yükselebildiğini görüyoruz. Standart oyun konsolunda 900p ve 720p olarak çalışan oyunların 4K çözünürlüğe çıkarılırken gösterdiği performans sürpriz olarak görülmemeli. Microsoft, genel kural olarak oyun performansını her iki konsolda korurken, oyunların dört kat daha fazla çözünürlüğü elde etmesi gerektiğini belirtti.

Sonuç olarak, piyasaya çıkacak olan ve şimdiye kadarki en güçlü oyun konsolu olarak adlandırılan Xbox One X bir çok oyunda doğal 4K çözünürlük imkanı sunacak ancak bazı oyunlarda problemler yaşayacaktır. Ayrıca, yukarıdaki gördüğünüz testlerde 720p ve 900p olarak standart konsola optimize edilen oyunların yeni donanımlarda gösterdiği performansı doğru olarak kabul etmemeliyiz. Eğer yeni oyun konsolu üzerinde grafik yada kare hızı odaklı bir optimizasyon desteği sağlanırsa yüksek kare hızı ya da çok daha altındaki kare hızları görebiliriz.

EN GÜNCEL OYUN HABERLERİ İÇİN SİTEMİZİ TAKİP EDİN!

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı