Haberler

WhatsApp Uygulamasına Reklam Geliyor

Önümüzdeki yıldan itibaren reklam yayınlanacak.

Sosyal medya devi Facebook’un satın aldığı popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a reklam geliyor. 2012 yılında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp bir ilke imza attı. Hindistan’da yalan haberlerle mücadele eden WhatsApp, halkı yalan haberler konusunda bilinçlendirmek için ilk kez televizyona reklam verdi.

Ayrıca ücretsiz olarak piyasaya sürülen mesajlaşma uygulamasına reklam özelliği geliyor. Facebook, uygulamayı satın aldığında ücretsiz kalacağını söylemişti ancak şimdi uygulamadan gelir elde etmek amacıyla reklam getirecek. Yakında WhatsApp’a gelecek güncellemeyle bu özellik aktif olacak.

WhatsApp beta kodlarının içerisinde bulunan yeni bir özelliğe göre Facebook, 450 milyon aktif kullanıcısı olan WhatsApp’ın durum güncellemelerinde reklamlar göstermeye başlayacak. Reklamların, 2019’un ilk aylarında geleceği belirtiliyor. WhatsApp kurucuları sert bir şekilde bu karara karşı çıksa da Facebook, bu kararından vazgeçmedi ve ilk adımı atıyor. Facebook ile anlaşmazlık yaşayan kurucular, istifa ederek görevlerinden ayrıldı.

WhatsApp’ı Facebook’a satmaktan pişman olan uygulamanın kurucusu Brian Acton, ”Bir seçim yaptım. Kullanıcılarımın gizliliğini sattım ve her gün bu kararın pişmanlığını yaşıyorum.” açıklamasında bulunarak Facebook’un kullanıcıların gizliliği politikasını eleştirmişti.

Acton, Cambridge Analytica isimli veri analiz şirketinin yaklaşık 50 milyon Facebook hesabından bilgi topladığı ve bu verileri ABD seçimlerini ve referandumu etkilemek için kullandığı iddialarının ardından Delete Facebook (Facebook’u Sil) kampanyasına destek verdi.

WhatsApp Uygulamasına Reklam Geliyor
Comments

Bu Hafta En Çok Okunanlar

To Top