HABER

Türk Yapımı Beat The Game Oyunu İncelemesi

Müzik, macera, keşif.. Ödüllü Türk oyunu Beat The Game şimdi Steam’de.

7 Eylül Perşembe günü Beat the Game oyunu çıkış yaptı. Müzik ve maceranın birleştiği oyun, 2000’li yıllardaki popüler Karate Kamil serisinin çizeri olan Cemre Özkurt ve ekibi tarafından yapıldı. Cemre Özkurt EA, Blizzard ve Telltale Games’te çalıştı ardından 2014 yılında San Francisco’da Worm Animation adında bir stüdyo kurarak Beat the Game’i çıkardı. Oyun o kadar çok beğenildi ki bize gurur yaşattı. Çünkü Intel Mix Media Exhange’de En İyi Sanat Ödülü’nü kazandı ve birçok dalda aday gösterildi. Artık gelelim incelemesine..

Steam’de fotoğraflarına ve videolarına bakarken heyecanlandım. Çünkü genelde Türk yapımcılar korku ve gerilim türünde oyunlar üzerinde çalışıyorlar. Beat the Game’e bakınca renkli ve göze hoş gelen grafikler cezbetti.

”Müzik ve maceranın” birleştiği oyun, bu farklılığını ortaya koymuş. İçerisinde kullanılan sesler hoşuma gitti. Zaten sesleri elektronik müzik yapımcısı Marc Houle yapmış. Gerçekten tek kelimeyle muhteşem.

Oyunda Mıstık karakterimiz bir kaza yapıyor ve bu kaza sonucunda sürreal bir dünyaya giriyor. Orada sesleri ve bazı objeleri toplamaya başlıyor. Bu topladığınız objelerin ”ileride kullanılacağı” yazıyor. Sesleri bir tabloda görebiliyorsunuz ve o tabloyu açarak mix yapıp müziğinizi çıkarıyorsunuz. Tüm sesleri topladığınızda gece DJ stüdyosuna gidip orada takılan misafirleriniz için müzik yapmalısınız. Oyundaki amaç ise tablodaki uygun sesleri çıkararak beğenilmek.

Oyunda bulduğumuz bir robotu kontrol ederek çevredeki objelerin yerini işaretliyoruz. Daha sonra karakterimiz onu alabiliyor ancak ben bu lazerle işaretleme kısmını kullanışsız buldum. Çünkü karakterle zaten objeleri buluyorum. O robotun görüşü siyah beyaz ve onu kullanmakta çok zorlandım. Bu yüzden tüm haritayı kendim dolaşıp objeleri böyle topladım. Oyunda bulduğum eksiklerden biri, kaç tane obje toplamamız gerektiği söylenmemiş. Acaba birkaç şey daha mı bulmam lazım diye dönüp dolaşmama sebep oldu. Bu yüzden bir süre sonra sıkıldım.

Bir diğer eksik olarak gördüğüm şey ise kamera açısını kendimiz döndüremememiz. Karakteri hareket ettirince kamera açısı ona göre gidiyor. Bu da bana göre oynanışı bir tık köreltiyor. Bir diğer husus da karakterde zıplama yok. Otomatik kayıt yok. Bu da oynanışı etkileyen bir eksiklik bence. En azından yeni bir obje veya ses bulunduğunda bunların otomatik olarak kaydedilmesi oyuncuyu rahatlatır. Oyunun haritası da çok küçük kalmış. Oynanış süresi de oldukça kısa.

[jaw_media_gallery gallery=”10805″ type_gallery=”horizontal” thumb_gallery=”4″ ][jaw_clear]

İlk oyunda bazı eksiklikler tabi ki olur. Benim bu incelemeyi yazmamın sebebi kendimce oyun içerisindeki eksikliklerin ne olduğunu söyleyip geliştiricilere yardımcı olmak.

Oyunla ilgili genel görüşüm şu şekilde;

Oyun harika evet ama bu basit eksikliklerin olmaması gerek. Umarım yakında bir güncellemeyle bu problemler çözülür. Oyunda Kamil yazısı ve Aşık Veysel türküsünün yer alması güzel ayrıntılardı.

Oyunun fiyatını diğer yapımcıların oyunlarıyla karşılaştıracak olursak uygun olduğunu düşünüyorum. Bu arada oyuna güncelleme gelmeye devam ediyor. Bazı bug’lar düzeltilmeye başlandı.

Kısa bir not: Oyun sonunda yaşadığım aksiliği (karakterin stüdyoya girerken görünmemesi sorununu) ayarlardan camera auto correct seçeneğini kaldırırsanız düzeliyor. Böyle bir sorun yaşadıysanız önerdiğim yöntemi kullanın.

Bu arada oyunu almayanlar varsa Perşembe gününe kadar indirimde. Buraya Steam sayfasını bırakıyorum. Fragparta ailesi olarak Worm Animation’a böyle güzel bir oyunu çıkardıkları için teşekkür ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.

Siz bu oyunu oynadınız mı? Düşünceleriniz neler merak ediyorum. Aşağıya yazabilirsiniz.

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı