Haberler

Survivor Programının Başarısı Nereden Geliyor?

22 Mart 2005 tarihinde yayınlanmaya başlayan, Charlie Parsons tarafından oluşturulan iki ayrı grubun ıssız adada aç kalıp ödül oyunları oynadığı Survivor programı her yıl milyonlarca insanı ekrana kilitlemeyi başardı. Bunda samimiyet, yarışmalardaki eğlence ve formatın etkisi büyük. Şüphesiz en ilgi çeken kısım, yarışmacılar arasında yaşanan kavgalar.

Neredeyse her bölümünde kavga eksik olmayan yarışmanın elde ettiği büyük başarının nedenini sosyal psikolog Muzaffer Şerif Başoğlu açıkladı. Oklahoma’da yürüttüğü Sineklerin Tanrısı deneyiyle başarının nedenini ortaya çıkardı. 24 öğrenci tıpkı Survivor koşullarındaki gibi Robbers Cave State Park’ında deney için toplandı. Öğrenciler benzer eğitime, koşullara ve geçmişe sahipti.

Birkaç ay sürecek deneyde öğrenciler, iki gruba ayrılıp parka götürüldü. Birbirlerinden hiç haberleri yoktu. İzci hayatında birbirlerinden habersiz kamp yapan gruplar, barış içinde yaşıyorlardı. İlk kısımdaki gözlemler bittiğinde, gruplar karşı karşıya geldi ve yarışmaya başladılar.

Kısa sürede aralarında düşmanlaşma başladı. Normalde birbirleriyle dost olanlar bile sürekli kavga ediyordu. Gruplar arasındaki gerilim yükselmişti. Deneyin kontrolden çıkmasını önlemek amacıyla sonraki aşamaya geçildi.

Son aşama deneklerin barışması üzerineydi. Birbirlerine düşman olan bu kitle barışacak mıydı? Yarışmaların konsepti değiştirildi. Yenilme korkusu ortadan kalktı ve gruplar samimiyet içinde yarışmaya başladı. Bununla birlikte barışma gerçekleşti. Deney bittiğinde ise gruplar birbirleriyle tamamen barışmış ve dost olmuştu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Hafta En Çok Okunanlar

To Top