Haberler

Steam, Aylık 90 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı

Steam’in kullanıcı sayısı artıyor ancak karşısına çok güçlü bir rakip çıkacak.

Valve’dan Sean Jenkins ve Kristian Miller, aktif kullanıcı sayısını Melbourne Oyunlar Haftası’nda açıkladı. Steam’in aktif kullanıcı sayısı Ağustos 2017’de 67 milyon olarak açıklanmıştı. Bu zamana kadar 23 milyon artış olduğu görülüyor. Ayrıca günlük aktif kullanıcı sayısı da, % 42 artarak 33 milyondan 47 milyona çıktı.

Yükselme, Steam’in Çin’e gelmesiyle başladı. Dijital oyun satış platformunun ülkeye girmesinden sonra 30 milyon kullanıcının platforma katıldığı tahmin ediliyor. Çinli bağımsız oyun geliştiricileri, Steam’in yerelleştirilmesi sayesinde sadece Basitleştirilmiş Çince dilindeki oyunları birçok kişiye ulaştırıp beklemedikleri satışlar elde ettiler. Bu noktaya kadar, Çin’deki Steam kullanıcılarının çoğunluğu PVN’ler aracılığıyla yazılımın ABD versiyonuna erişiyorlardı.

Steam’in en yüksek eşzamanlı oyuncu sayısına göre, 18.5 milyon kişi PlayerUnknown’s Battlegrounds oynadı. İlk altı ayda en çok Jurassic World Evolution ve Warhammer: Vermintide 2 ile birlikte Dota 2, Grand Theft Auto V, PlayerUnknown’s Battlegrounds, Rocket League, Counter-Strike, Rainbow Six Siege ve Far Cry 5 oyunları satıldı. Steam’in en çok oynanan oyunları arasında; GTA V, Counter-Strike, PUBG, Dota 2 ve 100,000 eşzamanlı oyuncuyla Rainbow Six yer alıyor.

Steam’in popülerleşmesi, DOTA 2’nin başarısı sayesinde oldu. Bu başarı, özellikle Steam’in Çin’e gelmesiyle sağlandı. WeGame olarak yeniden isimlendirilen Tencent’in oyun platformu, Steam’e ciddi bir rakip olacak. Steam’in küresel çapta 125 milyon kullanıcısı bulunurken, WeGame sadece Çin’de 200 milyon kullanıcıya sahip.

Steam’in güçlü rakibi olarak karşımıza çıkan WeGame, Batı’ya açılmayı planlıyor. Hem Asya’yı hem Batı’yı ardına almayı hedefleyen platformun çok daha güçlü hale geleceği düşünülüyor. Tencent şirketi, oyun dünyasında hem geliştirme hem yayınlama anlamında güçlü bir konumda. Ayrıca League of Legends’ın arkasındaki Riot Games’in ve Clash of Clans’in arkasındaki Supercell’in de sahibi. Buna ek olarak şirketin, Epic Games ve Activision Blizzard’a ait hisseleri de bulunmakta.

Steam, Aylık 90 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı
Comments

Bu Hafta En Çok Okunanlar

To Top