HABER

Sadece Bir Kişinin Geliştirdiği Harika Oyunlar

Bu oyunlar sadece bir kişi tarafından geliştirildi ve milyonlarca oyuncuya ulaştı.

Oyunlarla haşır neşir olan bizler, hep kendi oyunumuzu yapma hayali kurmuşuzdur. Ancak bunu tek başımıza yapmak zor gelir. Aşağıda listelediğim oyunlar, sadece bir kişinin elinden çıktı ve bazıları, sahibine milyon dolarlar kazandırdı. Bu kişiler, sabırla gece gündüz çalışıp harika oyunlar ortaya koydular.

Eğer hâlâ aklınızda oyun yapmak varsa, bu liste size ilham olabilir.

 • Another World

(PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Android, iOS, SNES, PS3, Amiga, Atari ST, c64)

Éric Chahi tarafından Delphine Software için tasarlanan 1991 yılında Japonya’da piyasaya sürülmüş bir aksiyon-macera oyunu.
İlk başta C64, Amiga ve Atari gibi eski platformlara çıkan oyun daha sonra 20. yıl dönümüne özel olarak 2014’te PS4 ve Xbox One platformlarına geldi. Bu sene de Nintendo Switch’e çıktı.

Steam  18 TL

Xbox One  20,20 TL

 • AGAR.IO

(PC, Android,iOS)

Agar.io, Matheus Valadares tarafından geliştirilen web tarayıcısı ve mobil platformlar üzerinden oynanan 2 boyutlu bir çevrimiçi oyundur. Oyunun amacı, diğer oyuncuların hücrelerini yiyerek büyümektir. Oyun PC’de, Android’te ve iOS’ta bulunuyor. Ayrıca Battle Royale ve Party modlarını deneyebilirsiniz. Matheus Valadares’in Agar.io dışında diep io oyunu da bulunmakta. Diep io oyunu da web tarayıcıs, Android ve iOS üzerinden oynanabilir.

Agar.io: PCAndroid, iOS

Diep io: PC, Android, iOS

Agar.io 

Diep io

 • Axiom Verge

(PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox One, Wii U, Xbox 360, Microsoft Windows, Nintendo Switch, Linux, Mac OS)

Thomas Happ tarafından geliştirilen Axiom Verge, 2015’te çıkan Metroidvania oyunudur. Oyun, The Game Award for Best Independent Game kategorisinde aday olmuştur.

Steam  31 TL

PS4 ve PS Vita  53,99 TL

Xbox One  49 TL

Nintendo Switch  19.99 $

 • Banished 

(PC)

Luke Hodorowicz tarafından geliştirilen şehir kurma ve strateji oyunudur. Başlangıçta verilen köylülerle ve yiyeceklerle başlıyorsunuz. Seçtiğiniz ayarlara göre yanında tavuk veya kuzu gibi hayvanlar veriliyor. Köylülere çeşitli işler vererek binalar kurup köyünüzü geliştirmeye başlıyorsunuz. Nüfus arttıkça yiyecek ihtiyacı da artıyor. Oyundaki genel amacınız, nüfusunuzu genişletip insanları hayatta tutmak.

Steam  31 TL

 • Braid

(Xbox 360, PlayStation 3, Microsoft Windows, Mac OS, Linux, PlayStation Portable)

Jonathan Blow tarafından tasarlanan ve Ağustos 2008’de piyasaya çıkan bir bulmaca-platform oyunudur. Tim isimli karakteri yönettiğimiz oyunda, bir yaratık tarafından kaçırılan prensesi kurtarmaya gidiyoruz. Oyun, Mario gibi oynanışa sahip olsa da sunduğu birtakım özelliklerle ve bulmaca öğeleriyle Mario’dan ayrılıyor.

Steam  24 TL

PS3  29,99 TL
Xbox 360  18.25 TL

 • Cave Story

(PC, Nintendo Switch, Nintendo 3DS, Wii, PlayStation Portable, Xbox, Nintendo DS, Linux, Mac OS, …)

Daisuke “Pixel” Amaya tarafından geliştirilen, Japonca’da Doukutsu Monogatari olarak bilinen platform-macera oyunudur. İlk çıkışını Aralık 2004’te yapmıştır.

Steam 24 TL

Nintendo 3DS  9.99 $

 • Catlateral Damage

(PlayStation 4, Microsoft Windows, Linux, Mac OS, Ouya)

Chris Chung tarafından geliştirilip Ağustos 2013’te piyasaya çıkan birinci şahıs kedi simülasyonudur.  Bu oyunda, bir kedi olarak ortalığı yıkıp dağıtmakta özgürsünüz.

Steam  18 TL

PS4  35,99 TL

 • Downwell

(Android, PlayStation 4, iOS, Microsoft Windows, PlayStation Vita)

Ojiro “Moppin” Fumoto’nun geliştirdiği ve Ekim 2015’te Devolver Digital’in yayınladığı dikey ilerlemeli, roguelike nişancı platform oyunudur.

Steam  6 TL

Android   10.99 TL

PS4 ve PS Vita  14,99 TL
iOS  12,99 TL

 • Dust: An Elysian Tail

(PlayStation 4, Xbox 360, Microsoft Windows, Nintendo Switch, iOS, Linux, Mac OS)

Dean Dodrill tarafından geliştirilen, Microsoft XNA motoruyla yapılmış, Ağustos 2012’de çıkan bir aksiyon RPG, Beat ’em up, Metroidvania oyunudur. Oyuncular, gizemli savaşçı Dust olarak el boyaması macera dolu dünyaya dalacaklar. 

Steam  24 TL

PS4  39,49 TL

 • Garry’s Mod

(PC)

Half-Life 2 üzerine kurulan bir kum havuzu modudur. Bu modda oyuncular, oyun içerisinde yer alan makineler, robotlar, karikatürler gibi materyallerle birçok şey yaratabilirler. Oyuncuların yaratıcılıklarını sergilemesine izin veren bu eğlenceli mod, Garry Newman tarafından yapılmıştır. Mod, 24 Aralık 2004 yılında Valve tarafından Steam’de piyasaya çıkmıştır.

Steam  18 TL

 • Gunpoint 

(Microsoft Windows, Linux, Mac OS)

Tom Francis tarafından geliştirilen Gunpoint, gizlilik tabanlı bir bulmaca-platform oyunudur. Oyun ilk olarak, Suspicious Developments tarafından Haziran 2013’te PC için yayınlanmıştır. En İyi Çıkış Yapan Oyun Dalında BAFTA Oyun Ödülü, İngiliz Oyunu Dalında BAFTA Oyun Ödülü’ne adaylıkları olmuştur. Gunpoint’te yüksek güvenlikli binalara girerek hassas verileri çalma işini alan bir serbest casusu oynuyorsunuz.

Steam  18 TL

 • Heavy Bullets

(Microsoft Windows, Linux, Mac OS)

Terri Vellmann’ın geliştirdiği birinci şahıs nişancı-roguelike oyunudur. Yayıncılığını Devolver Digital yapmıştır. Heavy Bullets’ta renkli bir labirentten geçerken kendinizi agresif yaratıklardan ve arızalı güvenlik cihazlarından korumalısınız.

Steam  18 TL

 • Lone Survivor

(PlayStation 4, PlayStation 3, PlayStation Vita, Wii U, Microsoft Windows, Linux, Mac OS)

Jasper Byrne’nin Adobe AIR motoruyla geliştirdiği bir 2D, yan kaydırma, hayatta kalma ve korku oyunudur. Başlangıçta 2012 yılında PC/Mac/Linux için çıkış yapmıştır. Director’s Cut, 2013’te PS3 ve PS Vita portlarıyla birlikte piyasaya çıktı. Wii U portu, 2014 yılında geldi. 15 Ekim 2014 tarihinde ise PlayStation 4 konsoluna çıkış yaptı.

Steam  25 TL

PS4PS3 ve PS Vita  29,99 TL

Wii U  12.99 $

 • Lost Soul Aside

(PlayStation 4)

Koreli oyun tasarımcısı Yang Bing, Unreal Engine 4 motoruyla harika grafiklere sahip Lost Soul Aside’ı geliştirdi. Final Fantasy ile Devil May Cry’dan esinlenilerek yapılmış oyun, PS4’e özel olarak çıkış yapacak. Çıkış tarihi ise henüz açıklanmadı.

 • Minecraft

(PC, PlayStation 4, Android, Nintendo Switch, PlayStation 3, Xbox One, Xbox 360, Wii U..)

Notch ya da xNotch olarak bilinen Markus Alexej Persson, İsveçli video oyun geliştiricisi ve programcıdır. Persson, Minecraft’ı yaptıktan sonra kendi kurduğu Mojang şirketinde geliştirmeye devam etti. Mojang şirketi, Microsoft tarafından satın alındıktan sonra görevini bıraktı.

PC

 • Morphine

(PC)

Kerim Kumbasar tarafından geliştirilen birinci şahıs korku oyunudur. Oyuncular, Morphine’de herkes tarafından dışlanan, 18 yaşında lise son sınıf öğrencisi olan bir genci oynamaktadır.

Steam  6 TL

 • Papers, Please

(iOS, Microsoft Windows, Mac OS, PlayStation Vita, Linux)

Lucas Pope tarafından geliştirilen politik, evrak simülasyon, bulmaca oyunudur. Papers, Please’te bir gümrük görevlisini oynuyorsunuz.

Steam  18 TL

PS Vita  26,99 TL

iOS  7.99 $

 • Pony Island
(Microsoft Windows, Linux, Mac OS)

 Daniel Mullins’in geliştirip yayınladığı 2D, psikolojik-korku, bulmaca oyunudur. Oyun, 4 Ocak 2016’da PC platformuna çıkış yapmıştır. 

Steam  10 TL

 • Remnants of Naezith
(Microsoft Windows, Linux, Mac OS)
Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi olan Tolga Ay tarafından geliştirilen 2D platform oyunu Remnants of Naezith, 5 Şubat 2018’de PC platformunda piyasaya çıktı.
Steam 18,50 TL

 • RollerCoaster Tycoon

(PC)

Chris Sawyer tarafından geliştirilen lunapark inşa etme ve yönetme simülasyonu RollerCoaster Tycoon, 31 Mart 1999’da çıkış yapmıştır. Oyunda kişisel tasarımlar yapabileceğiniz gibi hazır oyuncakları da kullanabiliyorsunuz.

Steam  11 TL

 • Silence of the Sleep

(PC)

Jesse Makkonen tarafından yapılmış bir korku-macera oyunudur.

Steam  10 TL  1,10 TL

 • Spelunky

(PlayStation 4, Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation Vita, Microsoft Windows)

Derek Yu tarafından tasarlanmış bir Roguelike-platform oyunudur. İlk olarak 21 Aralık 2008’de piyasaya çıkmıştır. PC dahil birçok konsolda bulunmaktadır.

Steam  24 TL

PS3  69 TL

 • Stardew Valley

(PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One, Linux, macOS, Microsoft Windows, PlayStation Vita, Mac OS)

Eric Barone tarafından tasarlanmış olan RPG, simülasyon oyunudur. 26 Şubat 2016’da çıkış yapmıştır.

Steam  24 TL

PS4 ve PS Vita  69 TL

Xbox One  39 TL

Nintendo Switch  14.99 $

 • Tetris

(Nintendo Entertainment System, Game Boy, Arcade, SNES, PlayStation, iOS, Android, Mega Drive, Mac OS, C64, Amiga, Mobil, Xbox One)

İlk olarak Haziran 1984’te Rus bilgisayar mühendisi Aleksey Pajitnov tarafından tasarlanan, 6 Haziran 1985 tarihinde yayınlanmış bir bulmaca oyunudur. Tetris’in günümüze kadar birçok versiyonları çeşitli platformlara çıkış yapmıştır. Tetris’te amacınız, aşağıya doğru inen şekilli blokları üst üste koyarak tamamlayıp puan almaktır.

Steam  34,99 TL

PS4  29,99 TL

Xbox One 22,60 TL

Nintendo 3DS  19.99 $

 •  Thomas Was Alone

(PlayStation 4, PlayStation Vita, PlayStation 3, Android, Xbox One, iOS, Microsoft Windows, Wii U, Mac OS, Linux)

Mike Bithell tarafından yapılan bulmaca-platform oyunu Thomas Was Alone, 30 Haziran 2012 tarihinde çıkmıştır. 

Steam  18 TL

PS3, PS4 ve PS Vita  36 TL

Xbox One  22,60 TL

iOS  4.99 $

Android  15,99 TL

 • Undertale

(Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation Vita, Microsoft Windows, Linux, Mac OS)

Toby Fox tarafından tasarlanan Undertale, GameMaker: Studio motoruyla yapılmış olan bir 2 boyutlu 8-bit RPG oyunudur. 15 Eylül 2015’te çıkış yapmıştır.

Steam  18 TL  9 TL

PS4 ve PS Vita  69 TL

Nintendo Switch  14.99 $

 • Unturned

(Microsoft Windows, Linux, Mac OS, macOS)

Unturned, 17 yaşındaki Kanadalı Nelson Sexton tarafından yapılmış, Unity motoruyla geliştirilen tek ve çok oyunculu oynama imkanı sunan bir hayatta kalma oyunudur. Sadece PC platformunda ücretsiz olarak bulunmaktadır.

Steam  ücretsiz

 • VVVVVV

(Android, PlayStation 4, Web tarayıcısı, iOS, Nintendo Switch, PlayStation Vita, Nintendo 3DS..)

Terry Cavanagh’ın yaptığı VVVVVV, 2D platform ve Metroidvania oyunudur. 
Steam  10 TL
Android  6,99 TL
iOS  12,99 TL

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı