HABER

Project Scorpio’nun Sistem Özellikleri Duyuruldu

[jaw_y_video clip_id=”https://www.youtube.com/watch?v=F1dRgWpGePs” height=”480″ autohide=”2″ autoplay=”0″ loop=”0″ rel=”1″ ][jaw_clear]

Bugüne kadar üretilmiş en güçlü konsol.

Project Scorpio’nun sistem özellikleri, Digital Foundry / Eurogamer tarafından hazırlanan ve Microsoft’un dünyanın en güçlü konsolu olduğu yönündeki iddialarını destekleyen yeni bir raporda açıklandı.

Microsoft’un yeni konsolunda Xbox One’ın sistem belliği türü olan DDR3’ten daha hızlı olan ve şu anda aktif şekilde PlayStation 4’te kullanılan GDDR5 teknolojisi yer alacak. Xbox One ve PlayStation 4’te 8GB olan bu bellek miktarı Scorpio ile birlikte %50 artarak 12 GB boyutuna ulaşıyor.

Bellek bant genişliğide geliştirildi: Scorpio’s bellek bant genişliği 326 GB/s olarak karşımıza çıkıyor ve şu an için Dünyanın en güçlü oyun konsolu olarak tanıtılan PlayStation 4 Pro tarafında ise bu değer 218 GB/s. olarak kaldığını belirtelim. Xbox One tarafında ise bu durum biraz daha karışık çünkü; diğer konsollarda olmayan ve 8GB DDR3 belleğe ek olarak 32 MB ESRAM kullanıyor. Böylece 68 GB/s – ESRAM 204 GB/s bir bellek bant genişliği olduğunu göz önüne alalım.

Project Scorpio, Xbox One ve PS4 Pro karşılaştırması görseli;

Yeni cihazın grafik özelliklerinde ise AMD tarafından geliştirilen Scorpio Engine isimli grafik yongası kullanılıyor. Bu yeni grafik yongası 1172 MHz değerlerinde çalışan 40 özel birime sahip. PS4 Pro tarafında ise grafik yongası 911 MHz değerlerinde çalışan, iyileştirilmiş ve özel 36 GCN birimi kullanıyor. Xbox One’da ise 853 MHz değerlerinde çalışan 12 GCN birimi yer alıyor. Ayrıca Xbox One S’de 61 kadar artarak 914 MHz değerinde çalışıyor. Xbox One’a göre 4.6 kat daha güçlü bir grafik yongası ile Project Scorpio, Eurogamer / Digital Foundry tarafından “Canavar” olarak nitelendiriliyor.

Scorpio CPU özellikleri tarafında ise 8 özel x86 çekirdekli 2.3 GHz hızında bir işlemci kullanıyor. Xbox One, 8 çekirdekli Jaguar 1.75 Ghz hızında çalışan bir işlemciye, PlayStation 4 Pro ise 8 çekirdekli Jaguar 2.1 Ghz hızında çalışan bir işlemciye sahip.

Son olarak, geliştirilen yeni oyun konsolu 1 TB sabit disk ile birlikte geliyor ve Xbox One S gibi 4K Ultra HD Blu-Ray diskleri destekliyor. PS4, PS4 Pro ve Xbox One sadece standart Blue-Ray disklerini kullanabiliyor.

Ayrıca, yeni oyun konsolu olağanüstü olarak adlandırılıyor ve 4K çözünrülükte 60FPS olarak oyunları çalıştırabileceği söyleniyor. Şu an için bu söyleyişi onaylayan önemli bir bilgi var; Forza Motorsport demosu şu anda doğal/gerçek 4K çözünürlükte ve 60FPS olarak çalışıyor.

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı