HABER

Pokemon Go’nun Patronu VR Fikrine Sıcak Bakıyor Ama Endişeli

Hepimiz biliyoruz ki Pokemon GO ilk çıktığı andan itibaren en çok indirilen uygulama oldu. Bu sırada bazı yaralanma ve ölümler de ortaya çıktı. Bu kez Pokemon GO’yu VR’a getirmek fikri biraz endişe verici duruyor.

Zira bisikletle veya arabayla bile bu oyunu oynayıp türlü kazalardan kurtulmuş insanlar var.

Sanal gerçeklik, oyunlara bambaşka bir boyut kattı şüphesiz ki. Ancak dışarıda oynanan Pokemon GO oyununa VR desteği sağlamak birazcık tehlikeli olabilir. Pokemon GO geliştiricisi Niantic’in CEO’su John Hanke, bu konu hakkında düşüncelerini paylaştı. VR fikrine olumlu bakan Hanke, dijital dünyada oyunların daha uzun süre oynanabileceğini söyledi.

Hanke,  ” Aslında Sanal gerçeklik olanağı sunmayı çok isterim ama bir yandan korkuyorum. İnsanlar bu sayede daha fazla deneyim kazanacak ve eğlenecekler. Mesela çocuklarım çok fazla Minecraft oynuyor. Pokemon GO da kısa sürede büyük kitlelere ulaştı. İnsanız ve hareket etmek istiyoruz. Günümüz çağında insanlar sürekli bilgisayar başında oyun oynuyor. Pokemon Go sayesinde hem dışarı çıkıyor hem de araştırma yaparak mutlu oluyorlar. Özellikle de doğa dışında. Ayrıca birinci oyuncu tarzında VR evreninde tüm zamanı harcamayı sosyal bir sorun olarak görüyorum. ” diye sözlerine ekledi.

Hanke geçen yıl VR konusunu yaptığı bir konuşmada eleştirmişti. VR teknolojisini toplumdan soyutlama olarak gördüğünü dile getirdi. Hanke, Mixed Reality Summit’te yaptığı konuşmada ” Pokemon GO’nun özünde zaten gerçeklik var. Oyunun bu özelliği insanın üzerinde olumlu etkiler yapıyor.’ dedi. Hanke, Niantic’in Pokemon Go için hedeflerinden birinin de dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek olduğunu belirtti.

” Pokemon Go’nun sağlık üzerindeki etkileri hakkında araştırmalar var ama bu tüm AR oyunları üzerinde uygulanacak. Bu oyunlar insanları hareket etmeye teşvik edebilir.  Bir ebeveyn olarak, çocuklarımı evden çıkarmak bir deneyimdi ve motivasyonumun parçasıydı. ” diye yine sözlerine ekledi.

Eğer Pokemon GO, VR’a gelirse sizce nasıl olur?

 

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı