Haberler

PlayStation 5 için İlk Detaylar Geldi: Özellikleri, 8K, Geriye Dönük Uyumluluk, PSVR Desteği ve Daha Fazlası

PlayStation hayranlarının büyük bir merakla beklediği PlayStation 5 için ilk detaylar, Sony tarafından açıklandı. Wired ile yapılan röportajda, PlayStation 4’ün sistem mimarı lideri olan ve PlayStation 5’in de sistem mimarı üzerinde çalışan Mark Cerny, yeni jenerasyon oyun konsollarının sistemine güç sağlayacak olan sistem bileşenleri hakkında detaylı bilgi verdi ve yaptığı atılımların bir kısmını açıkladı.

Cerny, yeni nesil PlayStation’ın PlayStation 4 mimarisine dayandığını söylüyor. Bu da, yeni konsolun “Geriye Dönük Uyumluluk” desteğine sahip olabileceğini ortaya koyuyor. Ayrıca Cerny, konsolun tamamen dijital bir cihaz olmadığını, önceki konsollarda olduğu gibi fiziksel diskleri kullanabilmesi için bir disk sürücüsüne sahip olacağını belirtiyor. Ayrıca Cerny, PlayStation 4’ten PlayStation 5’e geçiş sırasının yavaş yavaş olacağını da söylüyor. Yani, PlayStation 5 çıktığı zaman PlayStation 4 için de oyunlar geliştirilmeye devam edecek, tıpkı PlayStation 4 çıktığındaki PlayStation 3 gibi.

Yeni jenerasyon konsolun işlemcisi ise yine AMD tarafından geliştiriliyor. Konsolda, üçüncü nesil Ryzen’i temel alan AMD yongalı bir CPU olacak. CPU, yedi-nanometre Zen 2 mikroçipinin sekiz çekirdeğine sahip olacak. Ve konsol, 8K çözünürlük desteği sunacak olsa da, bu çözünürlükte oynamak için 8K’yı destekleyen bir ekrana ihtiyacınız olacak.

Grafik yongası ise Radeon Navi serisinin özel bir versiyonu olacak ve bu grafik yongası, filmlerde ve oyunlarda oldukça popüler olmaya başlayan “ışın izleme teknolojisini” destekleyecek. Her ne kadar, geleneksel bir aydınlatma tekniği olarak düşünülüyor olsa da Cerny, bu teknolojinin gerçekçi ortamlar yaratmanın ötesinde sonuçlar doğurduğunu söylüyor.

Cerny bu konuda, “Oynatıcının belirli ses kaynaklarını duyabildiğini görmek için test yapmak istiyorsanız veya düşmanlar, oyuncuların ayak seslerini duyabiliyorsa, ışın izleme teknolojisi bunun için faydalıdır. Hepsi, çevredeki ışın çekmeyle aynı şey.” açıklamasını yaptı.

AMD’nin çipi 3D sesi mümkün kılacak ve bu Cerny’e göre, oyuncuları daha derine çekmenin anahtarı. Doğal olarak bu, PlayStation VR tartışmalarına neden oluyor ve Cerny, mevcut PlayStation VR’ın yeni jenerasyon konsolda da destekleneceğini söylüyor.

Yeni jenerasyon PlayStation’ın barındıracağı bir başka önemli özellik ise sabit diski olacak. Cerny, Sony’nin şu an piyasadaki konsollarda kullandığı yavaş sabit disklerin aksine, geliştirilmiş bir SSD kullanacaklarını söylüyor. Ve, yeni jenerasyon PlayStation’ın SSD’den en iyi şekilde yararlanması için çalışmalar yaptıklarını belirtiyor.

Cerny, PlayStation 4 Pro ve yeni jenerasyon PlayStation’ın geliştirici kitine taktıkları SSD’lerle, Insomniac’ın Spider-Man’indeki yük sekansını karşılaştırdı. PlayStation 4 Pro’da yükleme hızı 15 saniyeyi bulurken, yeni jenerasyon PlayStation’ın geliştirici kitinde ise bu süre 0.8 saniyeyi buldu.

Bu durumu şöyle açıklayabiliriz: Örneğin, Call of Duty: Black Ops 3’ü PlayStation 4’te oynamak istediğinizde, ilk haritaya girdiğiniz zaman eldivenin, çevredeki kutuların v.s. modellerinin geç yüklendiğini görürüz. Yani, oyun düşük grafiklerle açılıp sonrasında ultra grafiklere geçiyormuş gibi olur. İşte, bu yeni konsolla birlikte bu tarz problemler yaşamayacağız.

SSD üzerindeki bu sunum gerçekleşirken Cerny, “SSD’nin ham okuma hızı önemlidir. Ancak, aynı zamanda I/O (Giriş-Çıkış) mekanizmalarının ve bunların üzerine koyduğumuz yazılım yığınının detayları da vardır. PlayStation 4’ü aldım ve daha sonra, PlayStation 4 Pro fiyatına bir SSD satın alıp, konsola yerleştirdim, üçte bir daha hızlı olabilir.” açıklamasını yaptı.

Tüm bunlara ek olarak Cerny, yeni konsolla birlikte sunulacak olan herhangi bir hizmet hakkında hiçbir detay vermedi ve yalnızca, yeni konsolun donanım özelliklerinden bahsetti. Beraberinde, yeni konsolun çıkış tarihiyle ilgili bir bilgi aktarmadı.

Son olarak Sony, konsollarını E3’te duyurup, yıl sonuna doğru piyasaya sürüyordu. Ancak, bu sene E3’e katılmayacak. Bunun yerine, State of Play dediği bir canlı yayın etkinliği gerçekleştirdi ve bu etkinlikte, PlayStation 5 ile ilgili detay vermedi. Kısacası Sony, tahminen gelecek sene ya da sonraki sene düzenleyeceği bir State of Play ya da PlayStation Experience etkinliğinde, çıkış tarihi ve daha fazla detayı sunacaktır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Hafta En Çok Okunanlar

To Top