HABER

Periscope İsmini Değiştirdi

Twitter, geçenlerde mahkeme kararıyla Türkiye’de durdurulan Periscope uygulamasının adını Scope olarak değiştirdi. Uygulamanın adı sadece Türkiye’de değişti.

Ülkemizde hala faaliyette olan Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri Ltd. Şti, Periscope’a marka hakkına tecavüz ettiği gerekçe gösterilerek dava açmıştı. Bu davayı kazanınca Periscope’a ihtiyati tedbir uygulanmasına karar verildi. Mahkeme kararının açıklaması ise şöyle;

“İhtiyati tedbir isteyen vekili, marka tecavüzüne esas teşkil eden davalı Twitter’e ait Periscope isimli mobil uygulama diger davalılara ait iOS ve Android işletim sistemleri üzerinden kullanıcılara ulaştırıldığını ve söz konusu mobil uygulamaya erişimin engellenmesini, ayrıca yine mobil uygulamaya ait web sitesi olan www.periscope.tv internet sitesine ve @periscopeco isimli twitter kullanıcısının da dava konusu tecavüzün yer bulduğu diğer kaynaklar olduğunu ve tedbiren erişime engelleme kararı verilmesini, ayrıca yine davalıların Periscope adı altında tüm reklam ve tanıtım çalışmalarının ihtiyati tedbir yoluyla önlenmesini talep etmiştir.”

scope_tr adlı hesaptan kullanıcılara açıklama yapıldı.

https://twitter.com/scope_tr/status/847959377071845376

 

Periscope artık sadece Scope adıyla ülkemizde hizmet verecek. Diğer ülkelerdeki adı ise Periscope olarak kalacak.

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı