Donanım

Nvidia, FreeSync Monitörlere G-Sync Desteği Getiriyor

Nihayet! bir Nvidia ekran kartına sahip olup da yüksek fiyatları sebebiyle G-Sync teknolojisine sahip oyuncu monitörlerini satın alamadığımız ve yerine AMD’nin FreeSync monitörü satın aldığımız bu devirde, Nvidia mükemmel bir müjde verdi! Yakında, FreeSync monitörlerin bazılarına G-Sync uyumluluğu geliyor.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, bu pazar günü düzenlenen CES basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 400 a-sync (adaptive sync – adaptif senkranizasyon) monitörü test ettik ve bunlardan 12 tanesi başarıyla geçti. Dünyada var olan her a-sync monitörü test edeceğiz ve bu testten başarıyla geçenleri sertifikalandıracağız. Ve, bu monitörleri desteklemek için yazılımımızı optimize edeceğiz. Ve! GeForce müşterilerinin bu panellerde bir G-Sync monitör satın almışcasına keyfini çıkarabilmesi için yazılımımızı sunacağız.” sözlerine yer verdi.

Kısacası, artık FreeSync teknolojisine sahip bazı monitörler için G-Sync teknolojisi desteği verilecek ve bu destek, 15 Ocak’ta yayınlanacak olan yeni güncellemeyle kullanıcılara sunulacak.

Tabii ki bununla sınırlı değil. Nvidia, sertifika verdiği monitörlerle sınırlı kalmayacak ve FreeSync teknolojisine sahip her monitöre varsayılan olarak özelliği açık bırakacak. Böylece, sertifikası olmayan monitörünüzde de bu teknolojiyi kullanabileceksiniz.

Nvidia basın açıklamasında bu durumu şu sözlerle dile getirdi: “Henüz test etmediğimiz veya doğrulamayı geçemeyen monitörleri olan kullanıcılar, G-Sync’i manüel olarak etkinleştirme seçeneğine sahip olacaklar.”

Sonuç olarak, artık ekrandaki yırtılmalara ve oyunlarda yer alan sync teknolojisini aktif ettikten sonra yaşadığımız kare hızı düşmelerine ve en önemlisi de, giriş gecikmesine (input lag) son!

Comments

Bu Hafta En Çok Okunanlar

To Top