HABER

Nintendo Switch’in Yeni Satış Rakamı Açıklandı

Ayrıca Nintendo’nun başkanı emekli olacak.

Nintendo, yakın zamanda son mali yılın kazancını açıkladı. Bununla beraber birtakım yeni haberleri de duyurdu. Öncelikle, Nintendo Switch 31 Mart itibariyle dünya çapında 17.79 milyon adet sattı. Aynı dönemde 68,97 milyon yazılım ünitesi sattı. Nintendo, bu mali yıl içinde 20 milyondan fazla konsol ve aynı dönem içinde 100 milyon oyun satabileceğini tahmin etmişti. Bu satış rakamları, Nintendo’nun başarısının devam ettiğine işaret ediyor.

Bununla birlikte şirket, 2015 yılında hayatını kaybeden Nintendo’nun Başkanı ve CEO’su Satoru Iwata’dan başkanlığı devralan Tatsumi Kimishima’nın, 28 Haziran’da emekli olacağını duyurdu. Pokemon Company’de yaptığı işlerin yanı sıra pazarlama ve şirket planlamasında üst düzey başlıklar taşıyan Shuntaro Furukawa, Nintendo’nun yeni başkanı oldu. Furukawa, 1994 yılında Nintendo’ya katılmıştı. Nintendo’nun Japonya merkezinde Avrupa Başkanı olan Satoru Shibata da yakın zamanda üst düzey pozisyonundan istifa etti. Onun yerine geçecek isim henüz açıklanmadı.

Kazanç raporuna geri dönersek, şirket 31 Mart’ta sona eren mali yıl boyunca toplam 15.05 milyon Switch sattığını açıkladı. Bu süre içerisinde Super Mario Odyssey, 10.41 milyon kopya, Mario Kart 8 Deluxe 9.22 milyon kopya sattı. Splatoon 2 ise 6.02 milyon adet satmayı başardı. Diğer yayıncıların oyunları da dahil olmak üzere Switch’in 1 milyondan fazla satan 12 oyunu bulunuyor.

3DS, yaşına rağmen Nintendo Switch’le satışları arttırmaya devam ediyor. Rapora göre 3DS, 6.40 milyon satmayı başardı. Bununla beraber, Pokemon Ultra Sun ve Ultra Moon oyunları 7.51 milyon adet sattı. 3DS bugüne kadar, 72.53 milyon birim, 364.89 milyon oyun satmış oldu. Ayrıca dijital satışların özellikle Nintendo Switch için oldukça iyi gittiği açıklandı. Switch’teki dijital satışlar yıllık bazda % 87 artarak 60,8 milyar Yen kazandırdı. Nintendo için diğer parlak nokta da, her bölgede bir hit olduğunu kanıtlayan SNES Classic satışları oldu. Konsol, 5.28 milyon adet sattı. Amiibo da mali yıl boyunca, 10,3 milyon fiziksel olarak ve 5.8 milyon kart olarak satıldı. Nintendo’nun mobil kısmında da Animal Crossing: Pocket Camp, Super Mario Run ve Fire Emblem Heroes yıldan yıla % 62’lik bir artış yaparak 39.4 milyar Yen kazanç sağladı.

Nintendo’nun genel mali yıl kazançları geçen yıla göre 1.05 trilyon Yen’e ulaştı. Ayrıca kârı da geçen yıla göre önemli bir artış göstererek 177.5 milyar Yen oldu.

Nintendo, bu mali yıl boyunca başarılı şekilde ilerlemeye devam etti. Şirket, ileride daha çok kitleye ulaşmak ve donanımının temelini genişletmek istiyor.

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı