HABER

Microsoft Xbox Akademisi, Ücretsiz Xbox Ve PC Oyun Geliştirme Sınıflarını Açtı

 Microsoft ”Oyunların nasıl oluştuğunu” öğretiyor.

Avustralya’daki Sidney’de bulunan Microsoft Store, bu hafta çok uluslu ve kar amacı gütmeyen bir üniversite olan Academy of Interactive Entertainment (AIE) ile işbirliği içinde ücretsiz oyun geliştirme sınıfı olan Xbox Academy’yi başlatacak. Bu sınıflarda oyun geliştirme, animasyon ve görsel efektler konuları yer alacak.

Bu etkinlik; okul çağındaki çocukları, oyun gelişiminin arkasındaki süreci keşfetmeye teşvik edecek ve mezun olduktan sonra alanda kendilerine göre hangi kariyer yollarının mevcut olduğunu gösterecek.

Program, oyun geliştirme sürecinin farklı yönlerini kapsayan AIE öğretmenleri tarafından yönetilen üç farklı dersi içeriyor;  Oyun tasarımı, oyun programlama ve Xbox One’da gelişen oyunlar. Her ders, özünde, AIE tarafından öğretilen benzer bir rotayla bağlantılı olacak. Katılımcılar da eğitimi takip edebilecek. Her ders üç saat sürecek. Tüm kurs masrafları Microsoft mağazası tarafından karşılanacak.

Sınıfta öğrencilere not almaları, çizim ve programlama yapmaları için bir tablet dağıtılıyor. Oyun geliştirmesi için hazır bir Xbox One S kullanılıyor.

Oyun tasarımı dersi, bir oyun tasarımının yönlerini analiz etmek, öğrencileri ekip haline getirmek, araçların nasıl kullanılacağını öğretmek ve oyunun tasarımı hakkında fikir alışverişi yapmak konularını içeriyor.

Özet olarak kursta öğrenciler, geliştirmek istedikleri oyunu konuşuyorlar. Öğrenciler aralarında geribildirim ve fikir alışverişi sağlıyor. Daha sonra eğitmenler öğrencilerle, oyunlarının hangi kitleye hitap edeceğini, iş tarafında nasıl bir yol izleneceğini ve bir oyunu potansiyel yatırımcılara en iyi şekilde nasıl yönlendireceğini konuşuyor.

Oyun programlama dersinde, öğrencilere çapraz platformlu oyun motoru olan Unity’i tanıtıyorlar. Şekillerin ve nesnelerin nasıl 3D haline getirildiğini, Unity’nin grafik arabirimini kullanmanın temellerini öğretiyorlar.

Metin tabanlı bir komut dosyası arabiriminde bu nesneler için temel kod yazmak ve uygulamak, tasarımcılar ve programcılar arasında eşzamanlı olarak çalışma stili gösteriliyor.

AIE temsilcileri, üç saatlik eğitimde bazı temel yapay zeka uygulamalarını ve program dağıtımını kapsayacağını söylüyor.

Xbox One’da Oyun Geliştirme Eğitimi aynı zamanda cross-platform yani birden çok oyun platformunu kapsıyor. Böylece PC, Xbox, Hololens ve mobil gibi platformları da aynı anda öğrenme şansı yakalıyorlar.

Kursun kısaca özeti, prefabrik bir proje ile uğraşmayı, hareket parametrelerini ve Xbox denetleyici konfigürasyonlarını Üst Düzey olarak atayacak şekilde değişkenleri öğrenmeyi ve daha sonrada en tatmin edici kısım ise canlı test için Xbox One’a nihai ürünü çıkarmayı içermektedir. Direkt olarak oyunu oynayıp test etmek için son aşama oldukça önemli ve büyük bir avantaj.

Öğrenciler, kursta öğrendiği becerileri ve programları mutlaka evde de çalışmaya devam etmeliler. Xbox Akademi programının katılımcıları, Microsoft Store’da yapılan çalışmaları ücretsiz bir şekilde USB flash sürücülerine kaydedebilir ve projeler üzerinde çalışmaya devam edebilirler.

Microsoft Store bu yılki tatil döneminde 120 öğrenci bekliyor ve bu kursun gelecekte de devam etmesini umuyor.

Xbox Akademi kursu bugün başladı ve 22 Nisan’a kadar sürecek.

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı