HABER

Microsoft, Kendi Battle Royale Oyununu Yapmak İstemiyor

Xbox patronu: ”Battle Royale oyunu yapmak istemiyorum. Çünkü, zaten birileri yaptı.”

Microsoft’tan Battle Royale oyunu bekleyen varsa hayalkırıklığına uğrayabilir. Xbox patronu Phil Spencer’ın tweetine göre, ortada PUBG ve Fortnite gibi dev Battle Royale oyunları varken, Microsoft stüdyoları tek başına yeni bir Battle Royale oyunu yapamayacağını biliyor. Tabii eğer, yeni ve ilginç bir fikir ortaya çıkmazsa.

Bir hayranın sorusu üzerine bu konuda cevap atan Phil Spencer, şunları yazdı.

”Şu anda milyonlar Battle Royale oyunlarını oynuyorlar. Bir tane bile yapmak istemiyorum çünkü, zaten birileri bu türde oyunlar yaptı. Fornite: Battle Royale devasa, PUBG devasa. Yeni Battle Royale versiyonları, çok kaliteli bazı geliştiriciler tarafından yapılıyor. Birinci parti tarafında özel bir şey bulunmadığı sürece, ben daha çok desteklemeyi tercih ederim.”

Spencer’a göre, Microsoft stüdyolarından hiçbiri daha farklı ve yeni Battle Royale oyunu yapamayacak. Diğer yandan stüdyo, sadece çıkaracağı yeni oyuna (örneğin, Halo 6’ya) Battle Royale modu ekleyebilir. Mod konusunda da henüz onay gelmedi. Şimdilik böyle görünüyor.

Bir de PUBG ve Microsoft’un, hâlâ devam eden özel anlaşması bulunuyor. PUBG de hazır çok satarken, Microsoft uzun vadede bundan yararlanacaktır. Bu yüzden kendi Battle Royale oyununu yapmaya girişmeyecektir. Eğer olur da kendi oyununu çıkarırsa, piyasanın devi olan PUBG ile rekâbet hâlinde olacaktır. Microsoft da, bu durumla karşı karşıya kalmak istemez.

Microsoft’un bu düşüncesi, Rockstar’ın ana şirketi Take-Two’nunkine benziyor. Take-Two Başkanı Strauss Zelnick, Battle Royale oyunlarının başarısının ilginç olduğunu, Rockstar Games ve 2K Games’in diğerlerini takip ederek ”türev” olarak bir şey çıkarmak yerine, kendilerine has oyunlar çıkarmasını istediğini söylemişti. Zelnick, ”Gerçekten iyi çıkan türev başlıkların bile, beklenmedik yenilikleri olmadıkça asla görünmüyorlar.” dedi.

Battle Royale furyasına katılan diğer isim de Electronic Arts olmuştu. EA CEO’su Andrew Wilson, aylar önce yaptığı bir açıklamasında, PUBG ve Fortnite gibi Battle Royale oyunlarının, oyuncuların ”shooter” türü hakkındaki fikirlerini değiştirdiğini söylemişti. Pazardaki en iyi bazı nişancı oyunlarına sahip olan EA de, tıpkı diğerleri gibi ”yeni” bir şey yapmak istiyor.

The Hunger Games (Açlık Oyunları) temasından esinlenilerek yapılan Battle Royale türünde oyuncular, biri hayatta kalana kadar birbirlerini öldürmeye çalışıyorlar.

Microsoft, Kendi Battle Royale Oyununu Yapmak İstemiyor
Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı