GALERİ

Kitaplardan Uyarlanan Oyunlar

Merhaba arkadaşlar, bu bölümde kitaplardan uyarlanan oyunları göreceğiz. Aralarında popüler olanlar da mevcut. Bazı oyunların kitapları ülkemizde satışta.

  • Metro 2033 – Metro 2033 ve Metro: Last Light

Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin gençken yazdığı kitap, post-apokaliptik türünün en iyi eserlerindendi. Metro 2033 kitaptan uyarlanılarak hazırlanan birinci şahıs nişancı tipinde hayatta kalma-korku oyunudur. Oyun kıyamet sonrası Rusya’da geçmekte ve hayatta kalmayı başaran 20 yaşındaki Artyom (Rusça: Артём) adlı karakterin yaşadığı olayları konu almaktadır. Ayrıca Metro 2033 romanı ülkemizde satışta.

 

  • İlahi Komedya – Dante’s Inferno

14. yüzyılın ilk yarısında Dante tarafından yazılmış,  İtalyan edebiyatının en meşhur epik şiiri ve dünya edebiyatının önemli bir başyapıtıdır. 2010 yılında bu kitaptan uyarlanıp çıkarılan Dante’s Inferno oyunu birçok eleştirmen tarafından God of War çakması olarak görüldü. Oyun dünyasında kendine yer bulamadı.

 

  • Yüzüklerin Efendisi – Middle Earth: Shadow of Mordor

Fantastik edebiyat türünün başlangıcı olan Yüzüklerin Efendisi kitabı daha sonra film ondan sonra da oyun olarak karşımıza çıktı. Tanrıların, cücelerin ve elflerin olduğu başka bir dünyaya sürükleyen ilk eser oldu.

 

  • Cthulhu’nun Çağrısı – Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth

Howard Phillips Lovecraft’ın 1928 yılında yayınladığı minik öyküler şeklinde ortaya çıkar. Kitabın isminin okunuşu tartışma konusu olmuştur. Cthulhu yaratığı ilk olarak bu minik öykülerde görülmeye başlar. Daha sonra oyuna dönüştürülen kitap beklenen ilgiyi alamadı.

 

  • Sherlock Holmes – Sherlock Holmes: Crimes and Punishments, The Testament of Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan kitabın karakteri Britanyalı bir dedektiftir. Polisiye edebiyatının en önemli eserlerindendir. Dedektif Sherlock, olayları gözlem yoluyla kısa sürede çözer. Bu da eşsiz bir dedektif olarak anılmasını sağlar. Bu oyunlarda olaylar 1900’lerin başında geçiyor. Maceraya atılmak istiyorsanız bu oyunlara başlayabilirsiniz. Bir de benim gibi polisiye romanları seviyorsanız ve hala okumamışsanız Sherlock kitaplarını öneririm.

 

  • Harry Potter 1,2,3 – Harry Potter Serisi

Harry Potter serisini bilmeyeniniz yoktur herhalde 🙂 İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından yazılan fantastik kitap Harry Potter adındaki bir çocuğun Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na girmesini ve başına gelen büyük olayları anlatıyor. Büyük bir başarı yakalayan kitap, önce film daha sonra oyun olmuştur. Serinin ilk 3 oyunu güzel. Ancak 4. oyun rezalet olmuştur. Oyunlar Hogwarts okulunda geçiyor.

 

  •  Alice Harikalar Diyarında – American McGee’s Alice

Alice Harikalar Diyarında kitabı ilk olarak  Lewis Carroll mahlasını kullanan Charles Lutwidge Dodgson tarafından 1865 yılında yazılan, John Tenniel tarafından resimlendirilmiş kurgu romandır. Alice adında bir kız çocuğunun, bir tavşan deliğinden geçerek girdiği fantastik bir dünyada başından geçen hikayeleri anlatır.  2000 yılında oyun yapımcısı American McGee tarafından dizayn edilerek o zaman sadece Windows için üretilmiş klasik Alice Harikalar Diyarında öyküsünün korku türünde yapılmış video oyunudur.

  • Buz ve Ateşin Şarkısı: Game of Thrones

Telltale Games tarafından çıkartılan oyun, Kuzey’deki Forrester ailesini konu alıyor. Amerikan yazar George R. R. Martin’in yazmakta olduğu epik fantezi roman serisi Buz ve Ateşin Şarkısı’nın ilk romanıdır. İlk defa 6 Ağustos 1996’da yayımlanmıştır.

  • Dune, Dune 2: Battle for Arrakis – Dune

Frank Herbet tarafından 1965 yılında yazılan Dune, bir bilimkurgu kitabıdır. 1992 yılında hem Dune hem Dune 2 piayasaya sürülmüş. Peş peşe serileri çıkmıştır. İlk oyun kitaba bağlı kalınarak yapılmış ve beğenilmiştir. Ancak ikinci oyunu kitaba bağlı kalmadan yapılıp çıkmıştır. Buna rağmen yine de beğenilmiştir. Eğer bilimkurgu kitabı seviyorsanız şuan ülkemizde satışta.

 

  • The Witcher 

Andrzej Sapkowski tarafından küçük bir öykü olarak yazıldı. Daha sonra oyuna dönüştü ve hayran kitlesi elde etti. Witcher’ın kitapları henüz Türkiye’de mevcut değil.

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı