Haberler

Kadınlara Taciz ve Ayrımcılık Suçlamasıyla Riot Games’e Dava Açıldı

Riot Games çalışanı iki kadın, şirketteki erkek çalışanların kadınlara karşı ayrımcılık, cinsel taciz ve uygunsuz davranışlar uygulaması sebebiyle şirkete dava açtı.

Eskiden Riot Games’te çalışmış bir kadın ve şirkette hâlâ çalışmakta olan diğer kadın, kadınlara uygulanan uygunsuz ve kötü davranışlar, cinsel taciz, kadınlara az maaş ödenmesi, iş başvurularında kadınların reddedilmesi gibi nedenlerle Riot Games şirketine dava açtı.

Şirketin iletişim uzmanı Melanie McCracken ile 2017’de istifa eden eski içerik editörü Jessica Negron’un ifadelerine göre, şirketin patronları ve erkek çalışanları kadınları taciz ediyor ve rutin olarak hakaret edip, aşağılıyor. Yine ifadeye göre, erkek çalışanlar ve patronlar, cinsel organlarının fotoğrafını kadın çalışanlarına gösteriyorlar.

Yine iddialara göre, şirkette çalışan kadınlar email zincirinde ”en seksi kadın çalışan” olarak listeleniyor. Hatta bir kadın için ”yattıktan sonra bir daha aramamak için iyi bir hedef” nitelemesi yapıldı. Şirketin kurucu ortaklarından biri, ”Hayır, her zaman hayır demek değildir.” cümlesini bir toplantıda slogan olarak kullandı.

Jessica Negron, 160 bin dolar kazanan eski yöneticisinin görevlerini almış olmasına rağmen sadece 56 bin dolar maaş aldığını söylüyor.

Umarım kadınların buna karşı mücadelesi bir cevap bulur ve şirket iyi bir ceza alır. Ve umarım şirket, en yakın zamanda bu tarz davranışlar uygulayan çalışanlarını görevden alır.

Comments

Bu Hafta En Çok Okunanlar

To Top