Haberler

Google Yeni Servisi Stadia’yı Duyurdu

Google, 19 Mart’ta başlayan GDC 2019 etkinliğinde, uzaktan bir veri merkezinden – dizüstü bilgisayarlara, telefonlara, tabletlere, PC, Mac’lere, Chromebook ve Chromecast’li TV’lere – neredeyse her cihaza aktaran bulut tabanlı platformu Stadia’yı tanıttı. Tüm grafik işleme, dış donanıma aktarılıyor. Böylece yerel donanıma çok az baskı yapılıyor. Artık üst düzey bir donanıma ihtiyacınız olmayacak. Tek gereken şey, güçlü bir internet bağlantısı.

Stadia’nın tanıtımını aşağıda yer alan videodan izleyebilirsiniz. (Oynanış kısmı 33:41’den itibaren başlıyor.)

Videoda görüldüğü üzere, Assassin’s Creed Odyssey’i oynarken butonu algılamada gecikme, TV’de donma gibi sorunlar bulunuyor. Özellikle Doom (2016) oyununda nişan almak için fareyi kaydırdığınızda algılama gecikmesi istemeden oyunun deneyimini köreltecek ve hayal kırıklığı yaratacak. Daha önce beta sırasında oynatılan Assassin’s Creed Odyssey, Doom ile aynı hız ve doğruluğa sahip olmadığından, bulut tabanlı platform Stadia’da oynamak doğal bir deneyim. Demo, 1080 p 60 FPS, 20 Mbps bitte çalışıyor. Ayrıca büyük TV’de görsel açıdan daha iyi görünüyor.

Servis çıktığında, oyunları güçlü AMD grafik işlemci ünitesiyle 4K çözünürlükte 60 FPS hızında oynamanızı sağlayacak. Ayrıca şirket, ilerleyen zamanlarda 8K çözünürlüğe çıkarmayı hedefliyor. Stadia’da oyun oynamanın yanı sıra başka özellikler de olacak.

Ses kontrollü yapay zeka teknolojisine sahip Google Assistant’ın entegre edildiği kendi Stadia kontrolörü olacak. Geliştiriciler, bu özelliği kendi oyunlarına da dahil edebilecek. İnsanların çok oyunculu oyunlarda oynamalarını sağlayan Crowd Play özelliğini barındıracak. Bununla birlikte, oyuncuların oyun içi anlarını diğerleriyle paylaşabileceği bir State Share özelliği de gelecek. Stadia, Youtube alışkanlıklarını da değiştiriyor. Örneğin, Youtube’da bir oyunun fragmanını izlediğinizde ”Oyna” butonu belirecek ve saniyeler sonra oyunu Chrome’da oynayabileceksiniz.

Google’ın yanı sıra Microsoft, bulut tabanlı oyun oynama hizmetine adım atmış bulunuyor. Şirket Project xCloud’u bu yılın sonlarında teste açacak.

Google, Stadia’nın gecikme sorunlarını düzeltirse, oyun dünyasında önemli bir değişim olacak ve PlayStation, Amazon, Electronic Arts, Microsoft, Verizon Gaming gibi bu alanda hizmet sunan şirketlerle rekabeti ciddi oranda artacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Hafta En Çok Okunanlar

To Top