Haberler

Google Plus Hesapları Nisan Ayında Kapanacak

Geçtiğimiz günlerde gmail hesabınıza Google Plus kişisel hesabınızın kapatılacağı söylenen bir mail gelmiş olabilir. Mailde belirtilen tarihe göre Google Plus kişisel hesapları, 2 Nisan 2019 tarihinde kapanacak.

Facebook ve Google gibi dev şirketler, neredeyse dünyanın yarısının kişisel verilerini elinde bulunduruyor. Kullanıcılar gönüllü olarak bu verileri onların ellerine teslim ettiler. Geçtiğimiz yıl yaşanan Facebook’un kullanıcılarının kişisel verileri satmasıyla, internetteki kişisel verilerin aslında ne amaçla saklandığını ortaya çıkarmış oldu.

Ardından bir darbe de Google’dan geldi. 2015 ve 2018 yılları arasında Google’daki kişisel verilerin üçüncü taraf kişilerle paylaşıldığı hatası ortaya çıktı. Dünyadaki 52.5 milyon kişiyi etkileyen bu güvenlik açığı sebebiyle, Google bir karar alarak Google Plus hesaplarını kapatacağını duyurdu.

İlk başta bu hesaplar, ağustos ayında kapatılacaktı ancak Google bu tarihi nisan ayına çekti. Bu haftadan itibaren oturum açma düğmeleri kaldırıldı. Artık Google Plus’ta profil, sayfa ve etkinlik oluşturma gibi işlemler yapılamıyor.

Kişisel verilerimiz bu kapatma işlemiyle daha güvenli hale mi gelecek yoksa bu, Google’ın kullanıcıların güvenini tekrar kazanmak için yaptığı bir hamle mi?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Hafta En Çok Okunanlar

To Top