HABER

Fortnite CEO’su PS4 ile Xbox One’da Cross-Play’in “Kaçınılmaz” Olduğunu Söyledi

Microsoft çapraz oynama için istekli gibi gözükse de Sony tarafı bu duruma pek sıcak bakmıyor.

Öncelikle, PlayStation 4 ile Xbox One arasında Cross-Play (Çapraz Oynama) desteği teknik olarak mümkün ancak, Sony ve Microsoft arasındaki politika bunun olmasını yer yer engellemekte. Fakat, Fortnite geliştiricisi Epic Games’in başkanı Tim Sweeney’e göre, sektörde rekabeti bulunan platformlardaki oyuncuların birlikte oynamasına izin vermek endüstrinin büyümesinde en etkili yol ve bunun eninde sonunda gerçekleşmesi “kaçınılmaz”. Buna ek olarak, yakın zamanda gerçekleştirilen Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (Game Developers Conference) konuşan Sweeney, PlayStation ve Xbox oyuncularının birlikte oynamalarının “bir sonraki mantıksal adım” olduğunu söylemişti.

GI.biz aracılığıyla Sweeny, cross-play hakkında şu sözleri paylaştı: “Bu durumun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Oyun, Facebook ya da Twitter’ın sahip olduğu sosyal deneyime sahip durumda ve bu deneyimlerden yola çıkarak, eğer oyuncular tüm arkadaşlarıyla iletişim kurabiliyorsa gerçekten de çok anlamlı olur.”

Ayrıca Sweeney, Sony ve Microsof’un çapraz oynama imkanına izin vermediği taktirde, “gerçek dünyada yer alan sosyal grupların dağılması” riski taşıdıklarını ve bunun iki şirketin iş konusundaki geleceği için kötü olabileceğini söyledi:

“Sony ve Microsoft’un, müşterilerine iyi bir destek sağlayabilmeleri için tüm müşterilerinin, arkadaşları – gerçek dünyada yer alan arkadaşlarına – ile bağlantısının açık olması gerekiyor, aksi taktirde gerçek dünyadaki sosyal grupları yıkabilirler. Okuldaki çocukların arkadaşlıkları gibi düşünülebilir ve bu platform şemasının onları birlikte oynayamayan iki ayrı gruba ayırmasını mı bekliyorsunuz? Hayır! Şimdi tüm oyuncular bir araya getirilmeli. Ortaya konulan engellerin yok olması kaçınılmaz.”

Tüm bunlara ek olarak Eylül 2017’de Epic Games, PlayStation 4 ve Xbox One’da Fortnite: Save the World’ü cross-play’e açmıştı ancak, bu hızlı bir şekilde son buldu ve bir hata olarak nitelendirildi. Sonrasında ise hata olmadığı ve Sony ile Microsoft arasındaki politika meselesinden dolayı cross-play’in iptal edildiği açıklanmıştı.

Ayrıca, bu ayın başlarında Xbox patronu Phil Spencer, PlayStation 4 ve Xbox One için Fortnite ve benzeri oyunlarda cross-play desteğini görmek istediğini söylemişti.

Son olarak, her ne kadar Microsoft ve Sony arasındaki politik sebeplerden dolayı çapraz oynama desteğinin olmamasını yargılasak da Microsoft, genel olarak çapraz oynama desteğini sağlamıştır. Rocket League, Xbox One, Nintendo Switch ve PC platformlarında çapraz oynama desteğine hazırlanırken, Minecraft’ın geliştiricisi de (oyunun sahibi Microsoft’tur.) Xbox One ve PlayStation 4 arasındaki çapraz oynama desteğini sağlıyor.

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı