HABER

Doughlings: Arcade İncelemesi

Nintendo Switch’e çıkacak ilk Türk yapımı oyun olacak.


Öncelikle oyun kısa bir hikâye ile başlıyor. Bir köyde yaşayan ve neşeli olmalarıyla bilinen Doughling halkı, birgün köylerine düşen bir meteordan yayılan gazdan zehirlenirler. Bu süreçte giderek hastalanan halkın bir kısmı taşa dönüşüyor. Oyunda oynadığımız Doktor Morpheus karakteri, halkı iyileştirmek için çalışmalara başlıyor ve bunun sonucunda bir kür geliştiriyor. Hasta halk süreç içerisinde sinirlenmeye başlıyor ve doktorumuzun üzerine yürüyorlar. Morpheus da bu halkı, hastalıktan kurtarmaya karar veriyor ve oyun başlıyor.

Oyuna ilk giriş yaptığımda dikkatimi arayüzü çekti. Oyunun arayüzü sanat stiline uygun şekilde bir tasarıma sahip. Öncelikle karşınıza çok kolay bir oyun çıkacağını bekliyorsanız, biraz yanılıyorsunuz. Çünkü bazı bölümler, cidden oyuncuyu zorlayacak düzeyde.

Morpheus, elindeki kürle hasta hamurcuklara vuruyor ve onları hastalığın aşamalarından kurtarıyor. Normal ten rengine sahip bu hamurcuklar, hastalık aşamalarına göre kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkte oluyorlar. İlerleyen bölümlerde grip olanları da iyileştirmeye çalışıyoruz. Top şeklindeki kür, her çarptığında renkler sırasıyla değişmekte ve iyileşmeye başlayan hamurcuklar, platformdan sağlıklı şekilde ayrılırlar.

Bölüm içerisinde iyileştirdiğiniz hastalardan ”beğeni” düşer ve bunları toplamaya çalışırsınız. ”Beğeni”ler yeterli sayıya ulaştığında ekranın iki yanında bulunan sahne ışıkları yanar ve show-off özelliği aktif olur. İlk karakteriniz doktor Morpheus, renkli kürle hastaları toplu şekilde renklerine göre hızlıca iyileştirebilir. Bu sayede platformu hemen temizleyebilirsiniz.

Topla düşürebileceğiniz DNA‘lar bulunmakta. Bu DNA hangi karaktere aitse, düştüğünde yakalarsanız Morpheus; Smash, Gunner, Robo, Webster gibi diğer karakterlere sınırlı bir süreyle dönüşür. Show-off kısmını aktif ettiğinizde ise bu karakterlerin de kendilerine özel yetenekleri sınırlı süreyle açılacaktır. Oyunun bu kısmı eğlenmenizi sağlayacaktır. Çünkü birbirinden farklı karakterler, oyunu daha hızlı ve daha rahat bir şekilde oynayabilmenizi sağlayacak. Örneğin; topu yakalayamamaktan dolayı sürekli ölüyorsanız, Webster‘in Güvenli Ağ yeteneğini açtığınızda hemen yeri ağ ile kaplar. Siz de sadece topların yerden sekmesini izlersiniz.

Bölümü bitirdiğinizde topladığınız puana göre 1, 2 veya 3 yıldız alırsınız. Bu yıldızlara göre belirli sayıda iksir toplarsınız. Bu iksirlerle de karakterlerin DNA‘larını geliştirebilirsiniz. DNA geliştirme kısmında karakterin sınırlı dönüşüm süresini uzatma, 9 yerine 8 sahne ışığı toplama veya show-off’un süresini uzatmak gibi oyunu kolaylaştıracak özellikleri açarsınız.

Bu arada hemen hatırlatayım, bölüm içerisinde 3 canınız bulunuyor. Ekstra olarak platformda bulunan kalbi düşürerek can sayınızı arttırabilirsiniz. Düşen hamurcuklara değdiğinizde belirli bir puan kaybedersiniz ve karakterinizin yavaşlamasına sebep olurlar. Ama merak etmeyin, karakterinizin bunlardan etkilenmemesi için sadece iksir biriktirip DNA’yı geliştirmeniz yeterli olacaktır.

Oyun içerisinde köy, orman gibi üç dünya ve her dünyada gizli bölümler dahil olmak üzere 30’ar bölüm bulunuyor. Toplamda 90 bölüm yer alıyor . Gizli bölümlerde ”Sıkışmışları Kurtar” gibi farklı görevler bulunmakta. Bu bölümlerde hasta olmayan ancak hastaların arasında sıkışıp kalmış hamurcukları kurtararak puan kazanıyorsunuz. Genel olarak bölümler, normal ve zor olarak karşımıza çıkıyor. Puanımıza göre normal bölümlerde 1, 2 ve 3 tane iksir alabilirken, zor bölümlerde 10, 20 ve 30 iksir alabiliyoruz.

Bunlarla birlikte, kendi seviyenizi oluşturabileceğiniz bir Bölüm Editörü yer alıyor. Bu seviyeleri arkadaşlarınızla paylaşabilir, siz de diğerlerinin bölümlerini oynayabilirsiniz. Bölümleri beğenip beğenmediğiniz yönünde değerlendirme yapabilirsiniz.

Oyunun müziğini ve seslerini genel olarak beğendim. Oynanış kısmına gelirsek, fare ve klavye ile beraber oynayabiliyorsunuz. Bu da arcade deneyimini tekrar yaşamanızı sağlıyor. Eğer arcade olarak oynayamazsanız, sadece yön ve space tuşlarıyla da rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Kısaca toparlamak gerekirse Doughlings: Arcade, oynarken eğlenebileceğiniz, sizi uzun süre ekran başına kilitleyecek bir oyun. Doughlings’e puanım 10 üzerinden 9.

Oyun, 8 Mayıs’ta Steam’e, Temmuz-Ağustos gibi PS4, Xbox One ve Nintendo Switch’e çıkacak. Özellikle Switch’e çıkan ilk Türk oyunu olacak. Hero Concept stüdyosu, oyunlarını Steam’de 10 ₺ gibi uygun bir fiyatla satışa sunmayı planlıyorlar. Ayrıca oyunu sık sık indirim zamanlarında görebilecekmişiz.

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı