GALERİ

CS:GO Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyanın en popüler oyunu olan CS:Go’nun bilinmeyenlerini ve easter egg’lerini sizlerle paylaşıyorum. İşte başlıyoruz;

 • Dust 2 haritasında A bomba plant kısmındaki duvarda ”Goose” yazıyor. Bunun sebebi Counter Stike’ın yaratıcılarından olan Minh Le’nin nickinin ”Goose” olması.

 

 • Global Offensive’deki bazı şeyler Left 4 Dead’den alınmadır.

 

 • Counter Strike – Neo adında bir atari oyunu vardır. 2003’te yayınlanan oyun, sadece Japonya’da oynanabiliyor.

 

 • Counter Strike‘ın Online 1, 2 ve Zombies isminde 3 farklı oyunu vardır.

 

 • 2009 yılındaki Counter Strike turnuvasında iki Rus takımı olan Virtus.pro ve Forze arasındaki maçta habersiz şekilde striptizciler çağrılmıştır. Oyuncuların dikkatini dağıtmak için yapılan bu girişim başarısız olmuştur. İki takım dikkatli bir şekilde maçı oynamıştır.

 

 • Oyundaki botların isimleri gerçek insanların isimleridir. Dust, Dust 2 ve Cobblestone haritalarının yaratıcısı olan Dave’in ismi de bir bota verilmiştir.

 

 • 2010 yılında Fransa’daki CS:Go oyuncusu oyun sırasında biriyle kavga etmiştir. Oyunda bıçaklanan adam sinirlenip karşısındaki oyuncunun adresini 7 ay boyunca araştırmıştır ve evini bulmuştur. O kişinin evine giderek adamı bıçaklamıştır. Bıçaklanan adam şans eseri bıçağın kalbini birkaç santim sıyırmasıyla ölmekten kurtulmuştur.

 

 • 2007 yılında Amerikalı bir öğrenci kendi okulunun Counter Strike haritasını oluşturdu. Bu okuldaki Virginia Tech katliamında 32 kişi öldürülmüş. Bu haritayı bir şekilde öğrenen okul yönetimi öğrenciyi polise ihbar etmiş. Polis, bunun yeterli bir sebep olmadığına karar verip çocuğu tutuklamamış. Bunun üzerine, okul yönetimi çocuğu okuldan kovmuş.

 

 • Oyundaki tüm mesajlar ve komutlar Jess Cliffe tarafından kaydedilmiştir. Günümüzdeki sesler farklı aktörlere aittir. Finalde duyulan eski ”Win!” sesi hala oyunda yer almaktadır.

 

 • Dust 2 haritasında birçok Arapça yazı bulunmaktadır. Bu yazıların Türkçe çevirileri; Mekanik, Kureyş Araba Tamircisi, Keskin Kenarlar, Meyve, Otel, Umumi Tuvalet, Dur, Ibn Khafajah Mahallesi (Endülüs’ün en ünlü şairlerinden birisi), Pizza, Tanker, ”Tanrım, adaletin için bana kapılarını aç” şeklindedir.

 

 • Counter Strike, 16 sene içinde birçok değişikliğe uğramıştır fakat tek birşey değişmemiştir. O da ”Terrorist Win” ya da ” Counter Terrorist Win” ibaresidir.

 

 • Overpass haritasında T Spawn’dan B’ye doğru giden bir duvarda ”OneUP” yazmaktadır. Bu yazı 1UP Mürettebat” veya “OneUnitedPower” adlı bir Alman ünlü graffiti mürettebatına ait. Bu grup dünyanın dört bir yanında duvarlara graffiti yapmaktadırlar. Bunları gösteren birkaç videosu da bulunuyormuş.

 

 • Dust ve Dust 2 haritalarında birkaç yazıya rastlıyoruz. Örneğin Dust’taki bir yazı ”CS Kaynağı eğlenceli” anlamına geliyor. Dust 2’de de T Spawn’dan B’ye doğru giderken bir duvarda “Fragtastic” anlamına gelen bir yazı bulunuyor. Ayrıca Dust 2’deki T Spawn’a bir göz atarsanız, ortadaki duvarda Freeman buradaydı” anlamına gelen Farsça yazı karşımıza çıkıyor. Bu Half-Life serisinin popüler ana kahramanı Dr. Gordon Freeman’a bir gönderme.

Duvarda “Freeman was here” yazıyor.

 

 • DreamHack Winter 2014 Çeyrek Finallerindeki bir maçta Fnatic takımından bir oyuncu, Overpass haritasında aşağıdaki resimde görülen yerde arkadaşının üstüne çıkarak haritada bulunan tüm oyuncuları görüyordu. Bu hatadan sonra buraya “Parmaklıklar üzerinden tırmanmak yasak “simgesi konuldu.

Olayın videosu;

 

 • ESL Köln 2015 Büyük Finalinde Profesyonel Counter-Strike turnuvalarında daha önce hiç karşılaşılmamış ve mümkün olması akılların ucundan bile geçmemiş bir olay yaşandı. Fnatic ekibi ile Team EnVyUs arasında gerçekleşen ve beraberliği bozmak için uzatmaları oynanan maçta, JW hariç pronax, flusha. krimz ve olofmeister AWP ile el başında dust 2 haritasında teröristlerin doğduğu yerden orta kapıyı kesiyorlar. Pronax’ın mermisi ApEx’e isabet ediyor ve bu olay Counter-Strike: Global Offensive için tarihe geçiyor. Bu olayın ardından da oyunun yapımcısı Dust 2 haritasına 4 kişinin kestiği noktada duvara sağ elinde 2, sol elinde 2 awp tutan bir adamın grafitisini ekliyor.

 

 • ESL Köln 2014 Yarı Finallerinde Fnatic ile Team Dignitas karşı karşıya geliyor. Overpass haritasında gerçekleşen mücadelede Team Dignitas Terörist tarafında 14 el, Fnatic ise Counter-Terörist tarafında 14 el alıp dengeli bir mücadele içerisindeyken Dignitas ekibi B bomba alanına bombayı yerleştirmeyi başarıyor. Saniyeler kala olofmeister bombayı imha edebilmek için Bomba kitiyle beraber molotofun ortasına atlıyor ve bombayı çözmeye çalışıyor. Canı hızla düşen olofmeister bombayı çözerken hem çözmeyi başarıyor hemde aynı anda ölüyor. Bombayı çözmesi ile ölmesi aynı saniyede gerçekleşince bu olay tarihe geçiyor ve Overpass haritasının B bomba bölgesine bir grafiti ekleniyor.

 

 • Team Liquid ile Luminosity Gaming arasında gerçekleşen mücadelede Mirage haritasında inanılmaz bir olay yaşanıyor. CT tarafında mücadele eden Luminosity Gaming ekibinin coldzera isimli profesyonel Counter-Strike: Global Offensive oyuncusu B bölgesindeki yerde AWP ile aşağıdan zıplayarak 4 kişiyi muhteşem bir şekilde vuruyor. İlk vuruşunu normal yapan coldzera, zıplayarak 2 düşmanı arka arkaya tek mermi ile dürbün açmadan avlıyor ve ardına  tekrar zıplayarak 1 düşmanı daha etkisiz hale getirmeyi başarıyor. Bu 4 vuruşuda oyunun yapımcısı tarafından olayın gerçekleştiği bölgede grafiti ile resmediliyor.
Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı