HABER

Bazı Ülkelerde Yasaklanan Mariam Oyunu Nedir?

Dünyayı sarsan Mavi Balina oyununa benziyor mu?

Salman AlHarbi tarafından yayınlanan Mariam oyunu android platformunda yer alan bir korku oyunudur. Bu oyunda küçük kız Mariam kayboluyor ve eve dönmek için oyuncudan kendisine yardım etmesini istiyor. Oyuna girmeden önce kişinin ismini, adresini, yakın çevresini soruyor ve Facebook, Whatsapp gibi uygulamalara erişim izni istiyor. Bazen kişiye siyasî sorular da sorulabiliyor.

Soru – cevap şeklinde ilerleyen oyunda cevaplar altta çıkan butonlarda yazıyor. Soruları cevapladığınız taktirde bir sonraki aşamaya geçebiliyorsunuz. Bu oyunu oynayan insanların çoğu oyunu oynamaya başladığından beri hayaletler gördüğünü, bir varlığın peşlerine takıldığını iddia ediyorlar. Hatta oyunu gece 3’te yükleyip oynarsanız Mariam’ın geldiğini söylüyorlar. Bu yüzden gece saat 3’te oyunu indirip oynamak gibi challenge’lar düzenleyen kişiler var. Tabii ki bu tarz videoların clickbait olduğu apaçık ortada.

Peki Mariam oyunundan neden uzak durmalısınız?

Oyun kişisel bilgilerinizi istiyor. En önemlisi de bu. Bunun dışında kameraya, Facebook ve Whatsapp gibi uygulamalara erişim izni istiyor. Oyun, çocuklar üzerinde psikolojik baskı ve çaresizlik duyguları aşılıyor. Bu yüzden bu oyunu oynamadan önce bir kez daha düşünmelisiniz.

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı