HABER

Analist: Rockstar’ın GTA 5’ten Başka Bir Başarısı Olmayacak

”Red Dead Redemption 2’nin GTA 5 kadar iyi satacağını düşünmüyorum.”

90 milyondan fazla satış rakamına ulaşan Rockstar’ın Grand Theft Auto V oyunu, ticari açıdan tarihin en başarılı video oyunlarından biri olarak kabul ediliyor. Stüdyo, büyük hit yapacak şeyler arayan yatırımcıların halka açık şirketi olan Take-Two’ya ait. Peki merakla beklenen Grand Theft Auto VI, önceki oyundan daha mı iyi olacak? Bunu göreceğiz ancak bir analist, GTA 5’in Rockstar’ın ömründe görebileceği en büyük hit olduğunu düşünüyor.

Rockstar’ın beklenen en son oyunu, PlayStation 4 ve Xbox One için ekim ayında çıkması beklenen Red Dead Redemption 2. Bu oyun da büyük bir başarı yakalayacak ancak analist, bu oyunun GTA 5 kadar iyi satmayacağını düşünüyor.

Cowen & Company’nin analisti Doug Creutz, ”Bu, Rockstar’ın diğer büyük başarılara sahip olmayacağı anlamına gelmiyor ancak başka bir oyun, muhtemelen GTA 5 gibi olmayacaktır. Michael Jackson’ın da çok fazla başarılı albümü vardı ancak Thriller, en büyük hit.” dedi.

Creutz, genel olarak satış söz konusu olduğunda GTA 5’in video oyunu pazarında ”hem vahşi hem aykırı” olarak düşündüğünü söyledi.  Son yıllarda şirketler, oyunlarının birim satış verilerini paylaşmayı reddettiler. Buradan da anlaşılıyor ki, diğer başlıklar GTA 5 kadar uzun yıllar boyunca ticari olarak başarılı olamadı. Creutz, GTA 5’in 6 milyar dolar gelir getirdiğini iddia ediyordu. Bu da onun, tarihe karışmayacak en başarılı eğlence ürünü olduğunu gösteriyor.

Gerçekten de GTA 5, tarihteki en benzersiz oyun olabilir. Büyük başlık, 2013 yılında Xbox 360 ve PlayStation 3 için çıktı. Daha sonra PC, Xbox One ve PlayStation 4 platformlarına geldi. İlk Xbox 360 ve PS3 döneminde çıktıktan sonra yeni nesil konsollara geldi ve satışları artmaya başladı.

Eğer karşılaştırma yapılırsa Red Dead Redemption 2 oyunu, sadece PlayStation 4 ve Xbox One için çıkacak. Bu yüzden nispeten biraz daha küçük kitleye hitap edecek. Red Dead Redemption’ın ise satışları hâlen iyiye gidiyor. 2016’da Cowen & Company, oyun için 15 milyonluk satış rakamına ulaştığını söyledi.

Gelecekteki Rockstar oyunu GTA 5 kadar iyi satmasa bile ileride çıkacak olan GTA VI ve Red Dead Redemption 2, daha iyi satışlar elde edebilir. Take-Two, tüm oyunlarında bir çeşit microtransaction sistemini getirmek istiyor. GTA 5’te ne kadar başarılı olduğunu ve iyi kazanç elde ettiğini göz önünde bulundurursak, yalnızca bu iş modeliyle bile Rockstar’ın gelecekteki oyunları büyüyebilir.

Yorumlar

SON HAFTANIN POPÜLER HABERLERİ

Yukarı